En bra helg för Friskusungdomarna!      (uppdaterad 9/9-12)

Tillbaka | Visa delningslänkhttp://fkfriskus.se/?sida=N386 (kopiera)


Igår lördag 8/9 var det dags för finalen i RA Sport Cup. Vi fick fyra totalsegrare genom Sara i D16, Olle i H14, Elvira i D12 och Emma i D10. Grattis! Idag söndag 9/9 lyckades ett av våra tre HD12-lag med att komma överst på prispallen i Stafett-DM. Det var Tim, Axel, Alex, Sanna och Elvira som sprang i det laget. Grattis till er med! Vi lyckades inte riktigt ända fram i år i Hallands Bästa Ungdomsklubb. Men en fin andraplats blev det. Endast fem poäng efter segrarna Halmstad OK. Bra jobbat alla Friskusungdomar!


Finalen i RA Sport Cup gick i Haverdal på samma karta som användes på tredje etappen på O-ringen. Vi hade 24 ungdomar på plats som kämpade och gjorde sitt bästa. Förutom våra fyra totalsegrare fick vi några fler bra resultat i cupen; Tim 2:a i H12, Alex 3:a i H10 och Hanna C 5:a D12.

På Stafett-DM, som vi arrangerade i Torpaskogarna, hade vi 18 duktiga ungdomar med i fyra olika lag. Många av dem sprang stafett för första gången och en del av dem sprang själva utan skugga för första gången. Bra och modigt gjort! HD16-laget, med Sara, Hanna och Olle, slutade på en tredjeplats. Alla i laget var inte riktigt nöjda med sin insats, men en bronspeng blev det i alla fall. Våra två övriga HD12-lag kämpade på bra och slutade på nionde och tionde plats. I dessa lag sprang Noah, Felix, Filip, Karl, Kajsa, Lucas, Emma, Elsa, Melwin och Hanna C.


Inga kommentarer - Skriv kommentar